Ako vam se ikad dogodilo da ranije odete spavati, a ujutro se svejedno osjećate umorni, to je možda zato što ste se probudili u krivo vrijeme.
Tajna dobrog sna navodno ovisi o tome iz koje se vrste sna budite. Nije zapravo najvažnije hoćete li spavati dugo ili kratko, već hoćete li se probuditi iz dubokog ili REM sna.
Srećom, postoji zgodan program za izračun kad biste trebali ići spavati ovisno o tome kad se želite probuditi. Jedino što trebate unijeti u ‘kalkulator sna’ je vrijeme dizanja. Rezultat je vrijeme u kojem biste trebali već padati u san, što znači da biste trebali ići spavati petnaestak minuta ranije.
Ako ste isprobali ‘kalkulator sna’, već ste sigurno primijetili da vam daje nekoliko mogućih opcija kad biste trebali ići spavati. Navodno bi vam svako od tih vremena trebalo odgovarati za kvalitetan odmor, bez obzira spavali šest, sedam ili osam sati.
Na primjer, ako morate ustati u sedam ujutro, trebali biste ići spavati u 21 sat i 46 minuta ili u 23 sata i 16 minuta. U slučaju da ste ostali duže budni, možete ići spavati čak i nešto prije jedan u noći ili nešto nakon dva ujutro.
Ono što vam ‘kalkulator sna’ omogućuje je vrlo precizno planiranje spavanja za najbolje rezultate.
Hayat